Bowla s hrustljavim tofujem
- Dajana S.
- Apr 20, 2023
- 3 min read
Tofu. Nikoli si ne bi mislila, da bo prvi recept na mojem blogu iz te sestavine, priznam. Ampak, da ne zavajam kako je tofu noro dober - še vedno nisem veliki ljubitelj tofuja. Vendar se zavedam plusov, ki jih tofu nudi, zato sem si rekla: "Ok, res si želim najti način kako vpeljati tofu tu pa tam v svojo prehrano, pa da mi je obrok dejansko dober." Zakaj? Moj glavni razlog - cena. Če primerjamo z ostalimi živili, ki so dober vir beljakovin, je tofu smešno poceni. Drugi razlog pa je, da obožujem azijsko kulinariko in res rada kuham z različnimi živili, preizkušam nove recepte, saj menim, da je življenje prekratko, da bi se v kuhinji omejila samo na živila, ki jih že poznam. Dolgčas. :)

Zgleda kr fajn, a?
Dovolj uvoda. Vedno so mi šle na živce objave z recepti, kjer ustvarjalec najprej zapiše svojo življenjsko zgodbo in šele nato, po 20000 besedah, pride recept in jaz res nočem biti ena izmed teh ustvarjalcev.
Sestavine (za 1 osebo, ki bi se rada dobro najedla):
1 paket tofuja (180 g)
1/2 lončka basmati/jasmin riža
2 korenja srednje velikosti
pest narezanega zelja
fermentirana repa s sokom rdeče pese*
1 svež čili ali sušen čili
2 stroka česna
sezam
1 limona
Dodatki in začimbe:
sojina omaka
ostrigina omaka (če imaš rad/a azijsko kulinariko, to moraš imeti doma... samo povem)
rastlinsko olje (jaz sem uporabila arašidovo)
oljčno olje
majoneza
čili omaka/sriracha
črni poper, kajenski poper, ingver v prahu
sol
*fermentirana repa ni kupljena, delala sem doma (hvala ti, oseba na IG, ki mi je povedala za to zadevo).
Uporabiš lahko malo naribanega hrena ali ingverja namesto fermentirane repe, vendar moram priznati, da je to sestavina, ki jed naredi posebno.
Postopek priprave
Prvo, kar priporočam je, da se lotite priprave tofuja. Dobro ga "ožamemo" in nato narežemo na kocke poljubne velikosti. Jaz tofu zavijem v papirnato brisačko, nanj položim desko, nanjo pa položim zelo težko stvar, da odteče čim več vode (tako kot na spodnjih slikah). Postopek ponovim dvakrat. Več vode kot gre ven iz tofuja, bolj bo hrustljav.


Nato preložimo tofu v skledo, kjer ga bomo marinirali z dodatki na spodnji sliki.

Začimbe dodajamo po okusu, jaz sem dodala precej ingverja v prahu in sojine omake. Ne pretiravajte z ostrigino omako, da ne bo vse skupaj preslano (jaz sem dala 1 žličko) in neužitno (soli pri tej marinadi sploh ne potrebujemo). Dodamo še 1-2 stroka česna, premešamo in pustimo, da se nekaj časa marinira. Tofu lahko pripravimo zato že zjutraj.

Nato sledi priprava solate iz korenja in zelja. Korenje narežemo na trakce s pomočjo lupilnika za krompir. Dodamo pest zelja, prav tako narezanega na tanke trakce. Narežemo še polovico čili paprike (ali dodamo posušen čili), zalijemo z oljčnim oljem, limoninim sokom in dodamo limonino lupinico (naribamo približno polovico limone) ter ščepec soli. Popražimo še sezam in ga dodamo solati Pustimo, da se solata marinira vsaj 30 minut (tale solata je prirejena po receptu, ki ga najdeš na IG profilu @h_r_ana).

Zdaj pa del, ki bo naredil naš tofu hrustljav. Potrebuješ ventilacijsko pečico ali cvrtnik na vroči zrak. Pečico predhodno segrej na 200 stopinj (program naj obvezno ventilacijska). Tofu damo na pekač, najbolje tako, da se kocke ne dotikajo med seboj. Tofu pečeš ene 20 minut (spremljaj, ker je to odvisno od pečice in velikosti kock, vendar manj kot 20 minut sigurno ne bo. Edino, če imaš res mikro kocke).
Medtem skuhaš riž po navodilih proizvajalca (jaz sem uporabila jasminov riž) in pripraviš 'spicy mayo' - zmešaš majonezo in čili omako.
Ko je tofu pečen, ga damo ven iz pečice in pustimo, da se malce ohladi (ko se bo hladil, bo postajal še bolj hrustljav). Medtem, ko se hladi sestavljamo bowlo. Na dno gre riž, čez solata iz korenja in zelja, zvrhana žlica fermentirane repe, dodamo še hrustljav tofu, žlico čili majoneze in še malce svežega sezama. Rekla bi, da bi zraven pasal tudi edamame, vendar ga blizu mojega doma nimajo v nobeni trgovini.
In to je to... :)
DOBER TEK!

Comments